Karkonosze schronisko Strzecha AkademickaKarkonosze, jak podają wszelkie informatory turystyczne i encyklopedie, to najwyższa partia jednego z dwóch dużych masywów górskich w Polsce – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, choć nie są tak wysokie, panuje klimat podobny do alpejskiego – z dużą ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w jakim spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych – w całych Karkonoszach  jest ok 150 grup . Najbardziej znane z nich to Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda czy Pielgrzymy.

Najwyższym szczytem w Karkonoszach jest, leżąca na granicy z Czechami, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad okolicą (przewyższenie to około 200m), dlatego widok ze Śnieżki jest oszołamiający. U podnóża Śnieżki leży miasto Karpacz – znany ośrodek narciarski i turystyczny. Innym słynnym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale położenie w otoczeniu miasta Szklarska Poręba powoduje, iż zna ją wielu miłośników gór. Na stokach Szrenicy, co roku, tysiące narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne wierzchołki, po naszej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m. oraz Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m.

Prawdopodobnie większości z nas znane są również dwa wodospady w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Oba znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Szklarka) znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie wyłącznie narciarze – to raj dla wędrowców – opis wielu ciekawych wycieczek
–> Karkonosze Wycieczki. W Karkonoszach czekają na nich setki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki dużej liczbie schronisk turystycznych można przebyć całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Oczywiście, można również robić sobie krótsze wypady w góry. Każda z podgórskich miejscowości – np Michałowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka, Borowice i oczywiście Szklarska Poręba i Karpacz dysponuje połączeniem ze szlakami turystycznymi. Noclegi w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu pozwalają nie tylko na turystykę po prześlicznych, przez cały rok, Karkonoszach, ale także zapewniają infrastrukturę narciarską i mnóstwo atrakcji turystycznych.

Polecamy

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi w Karkonoszach

Pogoda
MIŁKÓW Pogoda