Rudawy Janowickie to nieduże sudeckie pasmo górskie (długość około 20 km). Ciągną się od Przełęczy Kowarskiej oddzielającej je od Karkonoszy do doliny Bobru i Gór Kaczawskich w okolicach miejscowości Janowice Wielkie. Najwyższy szczyt to Skalnik (945 m n.p.m.).

Jednymi z cudownych miejsc położonych w tych górach są z całą pewnością Kolorowe Jeziorka. Na stoku Wielkiej Kopy położone są jeziorka w następujących kolorach: zielonym, żółtym, lazurowym (błękitnym) i purpurowym. Ich kolor związany jest z różnorodnymi związkami chemicznymi. Na ich obszarze powstała ładna ścieżka dydaktyczna. Dzięki temu możemy zdobyć cenne wiadomości o przyrodzie, jeziorkach i sztolniach. Ścieżka ta została utworzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Marciszów a także nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w tej samej miejscowości.

Miłośnicy zabytków powinni w pierwszej kolejności zwiedzić: pałace, zamki, dworki, kościoły oraz mauzolea. Jeśli z kolei lubimy podziwiać przyrodę, musimy zobaczyć: punkty widokowe (szczyty, skały i wieże) oraz ciekawe skały) czy pomniki przyrody. Warto także zobaczyć ciekawe obiekty sakralne – krzyże pokutne w następujących miejscowościach: Miedzianka, Bukowiec, Janowice Wielkie, Pisarzowice i Raszów.

W tym rejonie możemy podziwiać różne skałki: Konie Apokalipsy, Skała Fajka, Rylec, Skalne Bramy, Skała Bramka, Skała Piec i Sokolik (znajdują się tam punkty widokowe), Skała Bramka, Skalny Most, Kowarska Skała oraz Starościńskie Skały.To również wspaniałe miejsce dla tych, którzy uwielbiają aktywność fizyczną. W tym rejonie znajdują się bowiem liczne szlaki turystyczne, rowerowe. Stworzony został również niedawno szlak do jazdy konnej. W Rudawach Janowickich możemy również zajmować się wspinaczką skałkową i jeździć na nartach.

Polecamy

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi w Karkonoszach

Pogoda
MIŁKÓW Pogoda